Co je CMS - Redakční systém?


CMS - Redakční systém nebo Content Management System je všeobecně software na zprávu obsahu. Ten může pozůstávat z textů, obrázků a jiných mediálnich elektronických souborů.

 

Účelem CMS systému je přehledně spravovat obsah různého druhu a umožnit více stranám přístup k jistým materiálom. Toto značně ulehčuje komunikaci, zejména ve firmách. Jednou z výhod mnohých CMS systémů je automatizacie firemních procesů nebo „workflow“.

 

Pomocí CMS systémů se přes různé lidi v firmě může pohybovat jistý materiál, který mohou připomínkovat, měnit nebo jinak společně modifikovat. CMS systém je častokrát používaný  jako nástroj na archivaci dokumentů. Tuto možnost běžně využívají mediální firmy (televize, vydavatelství atd.), kterých předmět podnikání je přímo spojen s poskytováním obsahu. CMS systémy však používají i všechny velké mezinárodní společnosti na správu své firemní komunikace. Tato funkce je čím dál důležitější i pro malé a střední firmy. CMS systémy firmám umožňují nestratit se v dokumentech a najít je snadno a rychle na serveru místo klasického archivu.


Co je content?

 

Content je obsah stránek. Tvoří jej texty, obrázky, animace, databázi atd. Obsah je tedy vše, co se dá měnit nebo aktualizovat.

 

Web-based CMS (Webový CMS)

 

V současnosti se CMS uvádí zejména v souvislosti s publikováním materiálů na webových stránkach na internetu.

 

Pojem CMS systém se stal téměř synonymem „Web-based CMS“, tedy CMS systém založen na publikování webstránek a ovládání přes internetový prohlízeč. V České republice většina lidí zná tyto softwarové produkty pod názvem „redakční systém“.

 

Redakční systém nebo CMS systém umožňuje vlastníkovi webu snadno a rychle měnit obsah webu, přičemž jej udržuje aktuální bez odborných technických znalostí. Dobrý a jednoduchý CMS systém je intuitivní a pro běžného uživatele by neměl být náročnější na ovládání jako Word. Většina CMS systémů podporuje následovné funkce:

 

  • vytváření web stránek
  • vytváření položek menu
  • jednoduchá správa obsahu stránek (texty, obrázky..) bez znalostí programování
  • editování textů online
  • WYSIWYG text editor (What You See Is What You Get)
  • import a následná prezentace textového a multimediálního materiálu (obrázky, videá, animace...)
  • registrace a administrace uživatelů
  • přidělení přístupu a „práv uživatelům prostřednictvím hesla"
  • e-mailová nebo jiná notifikace vybraných uživatelů v případě změny obsahu
  • oddělení obsahu od formy – mnohé CMS systémy mají například předdefinované styly písma (velikost, typeface, barva), takže když přidáte text na stránku, tak se automaticky zobrazí v daném stylu